Alimenty na dziecko

1
399
Alimenty na dziecko

Rozstania osób posiadających dzieci niestety zdarzają się często. Jeżeli robią to w zgodzie, zazwyczaj sami ustalają zasady na jakich będą się opierać w dalszym wychowywaniu dzieci, w takim wypadku oferują sobie wzajemną pomoc finansową, dzięki czemu dzieci mogą żyć w godnych warunkach. W sytuacji gdy nie ma możliwości porozumienia między rodzicami i jedno z nich nie poczuwa się do odpowiedzialności dalszego wspierania finansowego swoich dzieci, najlepszym wyjściem jest wyegzekwowanie alimentów.

Jak się starać o alimenty?

W tym celu należy wypełnić odpowiedni pozew, gotowe wzory z łatwością odnajdziemy na stronach internetowych. Podajemy w nim imię i nazwisko osoby od której oczekujemy płatności, jej adres, a także kwotę jaką chcemy otrzymywać co miesiąc, zazwyczaj jest to miesięczny koszt utrzymania dziecka podzielony na pół. Wymagane może być również uzasadnienie na jakiej podstawie ubiegamy się o alimenty na dziecko. Gotowy pozew składamy do sądu w wydziale rodzinnym i nieletnich, w zależności od miejsca zamieszkania. Ostateczną kwotę alimentów ustala sąd, bierze pod uwagę to co wpisaliśmy w pozwie, a także realne potrzeby dziecka i możliwości zarobkowe pozwanego. Należy pamiętać, że przekazywanie przez rodzica drobnych kwot lub prezentów dziecku nie umniejsza opłaty alimentacyjnej.

Co zrobić w sytuacji gdy rodzic nie płaci wymaganych alimentów?

Pozytywne rozpatrzenie naszego pozwu nie zawsze daje gwarancję, że były partner będzie płacił alimenty. Zdarza się tak, że obciążona tym obowiązkiem osoba robi wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności. Stara się ukryć swoje dochody, nie posiadać rzeczy materialnych na swoje nazwisko, czy nawet wyjeżdża z kraju. W tej sytuacji powinno się złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. Komornik będzie ściągał pieniądze z wszelakich dóbr materialnych posiadanych przez pozwanego i przekazywał je na nasz rachunek. Jeżeli nie będzie miał z czego pobrać należności, trzeba wystąpić o świadczenie do Funduszu Alimentacyjnego, wniosek o świadczenia składa się co roku, potrzebujemy skompletować kilka wymaganych dokumentów. Fundusz Alimentacyjny może wypłacać jedynie 500 złotych miesięcznie, jeżeli ustalone alimenty mieliśmy na wyższą kwotę dostaniemy niestety tylko tyle.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here