Angielski dla przedszkolaka – czy warto?

0
151

Rodzice bardzo często zadają sobie pytanie, kiedy jest najlepszy moment na to, aby ich pociecha rozpoczęła naukę języka angielskiego? Niektórzy czekają z tym do pierwszej klasy szkoły podstawowej, inni z kolei zastanawiają się czy nie zafundować swojemu dziecku takiej edukacji już w wieku przedszkolnym. Czy jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie nauki angielskiego?

Angielski dla przedszkolaka – wiele zalet płynących z uczęszczania na zajęcia

Małe dzieci są bardzo podatne na przyswajanie nowej wiedzy, oczywiście musi ona iść w parze z ich możliwościami, które rodzice są w stanie bez większych problemów na bieżąco oszacowywać. Każda pociecha jest ciekawa świata i odkrywa jego tajemnice niemal z dnia na dzień.

Kiedy maluch nauczy się już mówić w języku ojczystym, to kolejnym etapem jego rozwoju może być stopniowe oswajanie go z angielskim. Widząc, że dziecko dobrze bawi się poznając nowy język, warto jest zapisać je na pierwsze zajęcia, które dadzą mu jeszcze więcej możliwości. Optymalny wiek na rozpoczęcie takiej nauki to trzy lata. Wybierając konkretną placówkę, należy kierować się jej metodami nauczania. Ważne, aby zajęcia odbywały się w małych grupach, która pozwalają na poświęcenie odpowiedniej ilości czasu każdemu dziecku z osobna. Ponadto, muszą być one przeprowadzane w charakterze zabawy, aby budziły pozytywne emocje i działały na wyobraźnię podopiecznych.

Uczęszczanie na takie zajęcia ma wiele zalet. Zalicza się do nich m. in.:

  • Poznanie kilkuset słówek rocznie
  • Reagowanie na pytania oraz komunikaty zadawane w obcym języku
  • Naukę krótkich piosenek i wierszyków
  • Ćwiczenie poprawnej wymowy oraz intonacji pojedynczych słów jak również trochę dłuższych zwrotów
  • Przebywanie w środowisku, w którym regularnie używany jest angielski

Dzieci na zajęciach uczą się czegoś więcej niż tylko języka

Prócz osiągania celów czysto językowych, wszystkie pociechy uczęszczające na zajęcia uczą się również innych bardzo ważnych rzeczy, które z czasem dodatkowo pomogą im w życiu codziennym. Należą do nich:

  • Łatwość odnalezienia się w grupie i współdziałania z innymi
  • Zbudowanie pozytywnych skojarzeń z nauką
  • Ciągłe rozwijanie kreatywności dzięki wykonywaniu prac plastycznych jak i muzykalności za sprawą uczenia się i wykonywania piosenek
  • Wzmocnienie pewności siebie i poczucia własnej wartości
  • Wstępne budowanie dyscypliny i dobrej organizacji nauki

Utrwalanie języka jest bardzo istotne

Angielski dla przedszkolaka pomaga pociechom skutecznie poznawać nowy język, jednak rodzice powinni pamiętać, że sama nauka to nie wszystko i oni sami muszą mieć swój wkład w ciągły rozwój dziecka. Bardzo ważne jest regularne (w miarę możliwości nawet codzienne) obcowanie z językiem obcym, aby jak najlepiej się on utrwalał w pamięci pociechy. Z tego względu warto poświęcić swój czas na wieczorne czytanie bajek. Bardzo dobrą metodą jest także oglądanie bajek po angielsku oraz słuchanie muzyki w tym języku, ponieważ dzięki temu dziecko będzie miało w głowie cały czas jego melodię.