AZS w okresie zaostrzeń – jak wtedy pielęgnować skórę niemowlęcia?
Atopowe zapalenie skóry to uporczywa dolegliwość, której towarzyszą liczne zaczerwienienia, zmiany skórne oraz uciążliwy świąd. W wyniku tego dziecko staje się rozdrażnione, odczuwając dyskomfort. Warto od razu podjąć działania, które mają na celu złagodzić objawy w fazie zaostrzeń AZS. Jak zatem pielęgnować skórę maluszka w tym okresie?
Wygląd AZS i przyczyny powstania w fazie zaostrzeń
AZS rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnych latach życia. Ma swoje podłoże genetyczne z tendencją do późniejszego dziedziczenia. Swoje występowanie zawdzięcza alergenom, które uczulają skórę. Najczęściej przebiega dwufazowo dzieląc się na okres remisji oraz zaostrzeń. Pierwszy z nich charakteryzuje się suchą oraz podrażnioną skórą. Remisja tej dolegliwości to często letni okres, kiedy naskórek nie jest obciążony przez czynniki zewnętrzne. Faza aktywna to z kolei długotrwały stan zapalny, nasilający się wiosną (liczne alergeny unoszące się w powietrzu m.in. pyłki drzew, traw, roztocza, kurcz, czy sierść) oraz w okresie jesienno-zimowym. Dzieje się tak za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych. Skóra maluszka musi radzić sobie wówczas ze zmieniającą się temperaturą, która niekorzystnie wpływa na barierę skórną. Mrozy, suche i wilgotne powietrze dodatkowo nie pomagają. Ponadto grube ubrania szczególnie wykonane ze sztucznych materiałów sprawiają, że skóra nie oddycha, jest przegrzana i łatwej ulega podrażnieniom. Niekiedy atopowe zapalenie skóry wywołane jest alergenem pokarmowym. W fazie zaostrzeń AZS skóra jest nie tylko sucha, ale i mocno zaczerwieniona, naznaczona grudkami oraz pęcherzykami, które łatwo zostają przenoszone w wyniku drapania. Uporczywy świąd oraz ból, który nasila się zazwyczaj rano oraz wieczorem uniemożliwiają maluszkowi spokojny sen oraz nie poprawiają jego samopoczucia.
Właściwa pielęgnacja skóry
Przy AZS kluczową rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja odpowiednio dopasowana do objawów choroby. Należy ją kontynuować również po zakończonej aktywnej fazie atopowego zapalenia skóry. Naskórek niemowlęcia nie będzie tolerować produktów, które dodatkowo nie są specjalnie przeznaczone do alergicznej i wrażliwej skóry. Niekiedy z AZS walczy się aż do okresu dojrzewania a nawet jako już dorosła osoba. Nawilżanie to najważniejszy element pielęgnacji. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj leczy się za pomocą dedykowanych preparatów, jednak wśród starszych dzieci po konsultacji z lekarzem zaleca się niekiedy leczenie wspomagane odpowiednimi antybiotykami. W celu pielęgnacji niezbędne są emolienty, czyli kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Natłuszczają, odbudowują barierę skórą, nawilżają oraz łagodzą wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia, jak na przykład Stelatopia krem emolient do twarzy oraz ciała, który można stosować od pierwszych dni życia. Oparty na naturalnych składnikach złagodzi dolegliwości i sprawi, że maluszek nie odczuje ulgę w towarzyszącym mu bólu. Wcierany w zmienione miejsca dodatkowo zregeneruję skórę. Nie zapomnij również o właściwie dobranych produktach myjących. Podczas osuszania ciała po kąpieli nie trzyj naskórka zbyt mocno. Delikatnie przykładaj ręcznik do danej części ciała, ponieważ szorowanie może zwiększyć zaczerwienienia. Zadbaj o higienę rączek dziecka, które mogły mieć kontakt ze zmieniony miejscami. Ponadto pozwól atopowej skórze maluszka oddychać.
źródło zdjęcia: pl.freepik.com
Dodaj komentarz