Badania USG inwazyjne i nieinwazyjne. Jak prawidłowo dbać o przebieg ciąży?

0
224

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu Matki. Nie zawsze musi być trudny, wszystko bowiem zależy od organizmu kobiety, a także od tego w jaki sposób dba o swoje zdrowie w tym szczególnym okresie. Oprócz prawidłowego odżywiania się, higienicznego trybu życia oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, kluczową kwestią są regularne wizyty lekarskie oraz badania prenatalne.

Nieinwazyjne badania USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w trakcie prowadzenia ciąży.  Zasadniczo powinno być wykonywane trzykrotnie: pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz w 19 – 23  i 28 – 32  tygodniu. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań USG.

W badaniu USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które wysyłane przez głowicę aparatu odbijają się od badanych tkanek. Później wracają do czujnika, którym lekarz przesuwa po powłokach brzusznych pacjentki. Dzięki temu systemowi uzyskuje się obraz widoczny na monitorze.

Czego dowiadujemy się z badania USG?

W okresie ciąży na podstawie badań ultrasonograficznych ocenia się przede wszystkim: wiek płodu, budowę zewnętrzną i anatomiczną, pracę serca czy przepływ krwi w przewodzie żylnym w różnych okresach rozwoju. Dzięki USG możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości, między innymi wad poszczególnych układów (pokarmowego, krążenia, moczowego itd.), a także wad genetycznych. Celem badania USG jest poszukiwanie jakichkolwiek zaburzeń związanych z prawidłowym rozwojem płodu. Oprócz wyznaczonych przez ginekologa badań USG, zalecane jest wykonanie innych nieinwazyjne badań prenatalnych, na przykład testu  Harmony czy testu SANCO.

Kiedy należy wykonać badania inwazyjne?

Jeśli w dotychczas wykonanych badaniach są wskazania  lub istnieje obciążenie genetyczne po stronie któregoś z rodziców, mogące wskazywać na ryzyko wystąpienia wad płodu lekarz może zalecić dalszą diagnostykę w postaci  badań inwazyjnych.

Do badań inwazyjnych wykonywanych w Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED należą biopsja kosmówki oraz amniopunkcja. Każde z powyższych badań wykonuje się w określonym tygodniu ciąży.

Przyszła Mama powinna bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego i każdego dnia jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym jakie dają badania ultrasonograficzne możliwe jest wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości rozwoju płodu, dlatego badania te są tak bardzo ważne w trakcie ciąży. Warto znaleźć dobrą placówkę medyczną, w której przyszłą Mamą zaopiekują się wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, na przykład Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here