Brak miesiączki (okresu) – powody

2
681
Brak miesiączki okresu - powody

Brak miesiączki może być spowodowany różnymi czynnikami.

Ciąża

Jednym z najpopularniejszych powodów braku miesiączki jest ciąża. Obecnie istnieją bardzo czułe testy, które już po 8-10 dniach pozwalają sprawdzić, czy jest się w ciąży. Jednak to właśnie brak okresu często jest pierwszym sygnałem do wykonania testu ciążowego.

Niedowaga lub nadwaga

Zbyt niski lub wysoki indeks masy ciała (BMI) może wpłynąć na brak miesiączki, ponieważ funkcja endokrynna jajników modyfikowana jest również przez hormonopodobne substancje, które są uwalniane przez tkankę tłuszczową. Przy BMI poniżej 18,5 lub powyżej 35 cykliczna miesiączka ustaje.

Zaburzenia hormonalne

Do najczęściej występujących zaburzeń zalicza się zespół policystycznych jajników. Jest to cały zbiór cech uwarunkowanych genetycznie, które prowadzą do niepłodności wśród kobiet.

Stres

U kobiet żyjących w ciągłym stresie często odnotowywane są opóźnienia okresu. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku stresu organizm produkuje prolaktynę, która wpływa opóźniająco na owulację. Tym samym sprawia, że cały cykl staje się nieregularny.

Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej

Powodem spóźniającego się okresu może być odstawienie antykoncepcji hormonalnej. Podczas jej stosowania organizm miał odgórnie uregulowany system hormonalny. Po rezygnacji z antykoncepcji, organizm musi się przyzwyczaić do nowego stanu rzeczy.

Daleka podróż

Długa i męcząca dla organizmu podróż sprawia, że zegar biologiczny się rozregulowuje. Wydzielanie wszelkich hormonów w dużej mierze jest zależne właśnie od niego. Dlatego właśnie długie podróże mogą wpłynąć na cykl menstruacyjny i go opóźnić.

Duży wysiłek fizyczny

Nadmierne forsowanie organizmu powoduje, że staje się on przemęczony i nie ma siły na prawidłowe kontrolowanie pracy wszystkich układów – także hormonalnego, co wpływa bezpośrednio na cykl.

Menopauza

Jeśli masz 44 lata, możesz być narażona na przedwczesną menopauzę. Jej nadejście mogą sygnalizować nieregularne cykle.

Przewlekłe przyjmowanie leków

Niektóre leki np. antydepresanty wpływają na pracę układu hormonalnego i mogą powodować spóźnianie się okresu.

Brak owulacji

W ciągu roku 1-2 cykle są bezowulacyjne, co sprawia, że miesiączka jest spóźniona.

2 KOMENTARZE

  1. Ja pracując jako dietetyk kliniczny najczęściej spotykam się z przyczyną jaką jest zbyt niska masa ciała…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here