Czy w Anglii można deponować krew pępowinową?

Czy w Anglii można deponować krew pępowinową?

W Anglii, podobnie jak w Polsce, możliwe jest pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej po porodzie dziecka.

Pobieranie krwi pępowinowej w Anglii

Dzięki współpracy Polskiego Banku Komórek Macierzystych i Future Health Technologies Ltd. Polki rodzące w Anglii mają możliwość pobrania i deponowania krwi pępowinowej (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.pbkm.pl/oferta/pbkm-w-uk). Podobnie jak w Polsce, krew pobierana jest przez przeszkolony personel medyczny. Mimo iż może tego dokonać zarówno położna, jak i lekarz położnik, w praktyce czynność ta, jak również prowadzenie ciąży, spoczywa na położnej. Do ginekologa ciężarne zgłaszają się jedynie w przypadku komplikacji. Podobnie jest przy porodzie – lekarz przychodzi tylko wtedy, gdy dochodzi do jakichkolwiek powikłań. Procedura pobrania krwi jest natomiast taka jak w Polsce.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych. Możliwe jest pobranie ich ze sznura pępowinowego zaraz po porodzie i po odcięciu pępowiny. Czynność tę należy wykonać sprawnie, ponieważ tromboplastyny – substancje odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, przedostają się dość szybko do pępowiny, zatrzymując krążenie krwi w łożysku i sznurze pępowinowym. Komórki macierzyste można również pobrać ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej, jednak właściwości regeneracyjne tych z krwi pępowinowej są dziesięciokrotnie większe niż z pozostałych źródeł.

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotną, niewyspecjalizowaną formą komórek. Mają one zdolność podziałów i różnicowania się do innych typów komórek, m.in. mięśniowych, nerwowych i kostnych.

Ze względu na mnogość zastosowań, nieograniczony potencjał i nieskomplikowany sposób pobierania wielu naukowców uznaje komórki macierzyste za przyszłość medycyny. Obecnie wykorzystywane są do leczenia 80 chorób, m.in. nowotworowych, hemolitycznych i metabolicznych. Często są też przeszczepiane dzieciom w celu odbudowy fragmentów układu krwionośnego czy odpornościowego. Stosuje się je do przeszczepów autogenicznych, czyli w sytuacji, gdy biorca i dawca są tą samą osobą oraz allogenicznych, gdzie biorcą komórek macierzystych jest najbliższa osoba z rodziny np. rodzeństwo dawcy. Obecnie prowadzone są badania udowadniające pozytywny wpływ właściwości komórek macierzystych w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego oraz autyzmu.

Pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej

Rodzice przed porodem dostarczają do szpitala odpowiedni sprzęt do pobrania krwi pępowinowej. Po narodzinach dziecka i odpępnieniu wykwalifikowana położna podłącza zestaw, na którego końcu znajduje się worek z substancjami zapobiegającymi krzepnięciu krwi. Wprowadzoną do żyły pępowinowej igłą krew spływa do worka. Bezpośrednio po wykonaniu tej czynności personel medyczny dzwoni po kuriera, który dostarcza krew do laboratorium. Tam umieszcza się ją w zbiornikach z oparami ciekłego azotu. W takich warunkach może być przechowywana nawet przez 50 lat.

Dodaj komentarz