Dni niepłodne i płodne

1
4851
Dni niepłodne i płodne

Fazy cyklu kobiecego, rozpoznawanie owulacji oraz obliczanie dni płodnych i niepłodnych to kluczowe informacje, kiedy kobieta chce zajść w ciążę lub jej uniknąć. Cykl kobiecy zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki aż do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Zazwyczaj cykl trwa około 28 dni, ale może mieć zarówno 21 dni, jak i 35. W obliczaniu dni płodnych i niepłodnych nie liczy się jednak długość cyklu, ale jego regularność.

Obliczanie czasu owulacji

Aby obliczyć, kiedy występują dni płodne, należy znać długość cyklu oraz oszacować, kiedy może wystąpić owulacja. Owulacja, czyli jajeczkowanie, polega na uwolnieniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. W czasie tej „podróży” istnieje największa szansa na zapłodnienie. W każdym cyklu dni płodne oblicza się jako 4-5 dni przed owulacją i 3-4 dni po owulacji. Mimo, że komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, to wyznaczenie dokładnego dnia owulacji jest trudne. Zazwyczaj owulacja występuje 14 dni przed kolejną miesiączką, ale zdarza się, że dany cykl może się wydłużyć lub skrócić (przez chorobę, przyjmowane leki czy stres). Wiemy też, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni, stąd dni płodne określa się na kilka dni przed owulacją i na kilka dni po jajeczkowaniu. Przyjmując, że kobieta ma cykl o długości 28 dni, to wówczas owulacja będzie przypadała w połowie miesiączki. Każde wydłużenie lub skrócenie cyklu będzie zatem wpływało na obliczenie przypuszczalnej daty owulacji. Pomocna może być także obserwacja własnego ciała. Jednym z objawów płodności jest ból owulacyjny z jednej strony podbrzusza, a także wrażliwość sutków, ból piersi, podwyższona temperatura ciała, uczucie mokrości w pochwie oraz wzrost libido.

Kiedy współżyć?

Jeśli kobieta chce zajść w ciążę to powinna współżyć w fazie okołoowulacyjnej, średnio co około 2 dni. Częste współżycie może wpłynąć na zmniejszenie jakości nasienia, a rzadkie uprawianie seksu może nie doprowadzić do zapłodnienia. Z kolei, aby uniknąć zajścia w ciążę ważne jest rozpoznanie dni niepłodnych, które występują od zakończenia owulacji aż do wystąpienia miesiączki. Dni niepłodne charakteryzują się m.in. odczuciem suchości w pochwie. Okres między krwawieniem, a owulacją jest uważany za czas, kiedy zajście w ciążę jest mało prawdopodobne, ale jeśli kobieta chce tego uniknąć, również i w tym czasie powinna powstrzymać się od współżycia lub stosować zabezpieczenie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here