Ferie zimowe – udany wypoczynek dla dzieci i rodziców

0
322
Ferie zimowe – udany wypoczynek dla dzieci i rodziców

W czasie roku szkolnego, uczniowie mają do dyspozycji kilka dłuższych przerw od zajęć. Już kilka tygodni po rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego, rozpoczynają się wyczekiwane ferie zimowe. Trwają one dwa tygodnie i ich termin jest zależny od danego województwa. To doskonała okazja do spędzenia z dzieckiem czasu w zimowej scenerii, nabywanie odporności i pokazywanie niezwykłości tej pory roku. Jak zatem przygotować się do tego niepowtarzalnego czasu, aby spędzić go z całą rodziną?

Jak spędzać ferie zimowe bez śniegu?

Marzeniem wielu uczniów są białe ferie zimowe – zimowa sceneria ma swój wyjątkowy urok, zwłaszcza jeśli możemy go podziwiać nad morzem lub z górach. Niestety czasami pogoda potrafi spłatać figla i po białym puchu pozostają tylko wspomnienia. Nie znaczy to jednak, że najbliższe dni będą straconym czasem. Nawet w takiej sytuacji można wymyślać rozwijające zabawy, które są cenną częścią wychowania, budującą silną więź między wszystkimi domownikami. Gdy za oknem pogoda bardziej przypomina wiosenne roztopy niż zimę w pełni, możemy zaproponować dzieciom wyjście do parku linowego, na basen, na specjalnie przygotowane seanse do kina lub teatru, udział w zajęciach dla dzieci (np. tanecznych, kulinarnych, informatycznych, przyrodniczych), organizowanych przez domy kultury, miejskie biblioteki lub świetlice. Innym pomysłem jest wspólny udział w różnorodnych warsztatach, rozwijających umiejętności psychoruchowe. Innym sposobem jest zorganizowanie w domu choćby wieczoru gier planszowych, zabaw rysunkowych lub plastycznych.

Ferie zimowe na wyjeździe i w domu

Jeśli niezależnie od pogody udało nam się zorganizować ferie zimowe poza domem, wtedy czas warto spożytkować na wspólne wycieczki oraz udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Zmiana miejsca pobytu jest idealnym sposobem na rozwijanie dziecięcej kreatywności i zainteresowania nowymi rzeczami, takimi jak kultura, tradycja danego miejsca, która niekiedy znacznie różni się od naszej codzienności. Sposobem na utrwalenie wspólnie spędzonego czasu jest natomiast zbieranie niewielkich pamiątek z wyjazdów i przygotowywanie z nich albumów, do których z przyjemnością będą wracać wszyscy domownicy.

Może się też zdarzyć tak, że ferie zimowe spędzimy z naszą pociechą w domu. Wtedy, o ile mamy taką możliwość, warto pokazywać dziecku najbliższą okolicę, zachęcać do udziału w zajęciach z innymi dziećmi (w przypadku maluchów, także z ich rodzicami) oraz szukać kolejnych kreatywnych sposobów spędzania czasu, w zależności od zmieniających się zainteresowań – https://blog-juniorangin.pl/ulepimy-dzis-balwana-kreatywne-ferie-bez-sniegu/. Warto pokazać dziecku, że czas spędzony w domu, z rodziną, jest równie wartościowy, jak ten spędzony na wyjeździe. Wystarczy jedynie proponować nowe aktywności i angażować w nie wszystkich domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł znów cofnąć się do czasów dzieciństwa i poddać się wspólnej wesołej zabawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here