Jak często sprzątać, gdy w domu jest małe dziecko?
Sprzątanie mieszkania nie należy do zajęć wykonywanych z radością. Gdy w domu pojawia się małe dziecko, czystość staje się koniecznością ze względu na jego zdrowie i bezpieczeństwo. Jak często sprzątać, gdy opieka nad maluszkiem pochłania większość naszego czasu?
Jak często sprzątać?
Niewiele jest osób, którym sprzątanie sprawia przyjemność. Jednak wszyscy lubimy mieć czyste, pachnące mieszkanie. Obecność w domu małego dziecka zobowiązuje do dokładnego i systematycznego sprzątania. Nie wszystkie sprzęty i zakamarki w domu wymagają codziennego odkurzania i mycia. Wiele z nich wystarczy wysprzątać generalnie raz w miesiącu, inne raz w tygodniu. Zawsze utrzymane w czystości powinny być miejsca, w których przyrządzane są posiłki dla dziecka i gdzie spędza ono czas. Nie oznacza to, że maluch powinien przebywać w sterylnych warunkach. Nie musimy dezynfekować mieszkania i co chwila odkurzać. Nie chcemy jednak, by niemowlę raczkowało po brudnej podłodze i wdychało kurz. Kurz zgromadzony na meblach może spowodować alergie i uczulenia. Maluch wkłada do buzi wszystko, co uda mu się uchwycić rączką. Znalezione na dywanie okruchy z pewnością go zainteresują. Może to zakończyć się zapaleniem jamy ustnej, problemami z trawieniem lub zadławieniem.
Dobra organizacja
Każda mama wie, jak ciężko wygospodarować czas na wielkie porządki. Dlatego dobra organizacja i planowanie, pozwolą na utrzymanie czystości w domu. Prace domowe możemy podzielić na trzy kategorie, czyli codzienne, wykonywane raz lub dwa razy w tygodniu i raz w miesiącu. Codziennie musimy umyć podłogę w kuchni i tam, gdzie przebywa dziecko. Mycie kuchenki, wynoszenie śmieci, mycie naczyń, opróżnianie zmywarki, odkładanie rzeczy na miejsce i sprzątanie po sobie i dziecku, należy wykonywać systematycznie. Raz lub dwa razy w tygodniu możemy dokładnie wytrzeć kurze z wszystkich przedmiotów, umyć toaletę, zrobić pranie, wymyć wszystkie podłogi w mieszkaniu. Raz w miesiącu myjemy okna, pierzemy wszystkie pluszaki, szorujemy szafki, okap, parapety i inne pomijane, na co dzień elementy wystroju. W grafiku sprzątania warto uwzględnić pomoc z zewnątrz. Zatrudnienie pomocy domowej odciąży zmęczoną opieką nad dzieckiem mamę. Nie będzie musiała poświęcać każdej wolnej chwilki na sprzątanie.
Jak sobie z tym poradzić?
Przyjście dziecka na świat reorganizuje nasze życie. Konieczne są zmiany, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa maluszkowi. Dotyczy to również sprzątania. Raz na jakiś czas warto zrobić generalne porządki. Przyda nam się do tego profesjonalna pomoc. Sprzątanie we Wrocławiu może obejmować całe mieszkanie, mycie okien, pranie, prasowanie. Pomoc domowa zatrudniona raz lub dwa razy w tygodniu pozwoli na utrzymanie czystości w domu. W pozostałe dni wystarczy odkurzyć i przetrzeć podłogę, po której raczkuje dziecko. Nie zajmie to dużo czasu. Wiele zależy od tego, z jaką częstotliwością będziemy korzystać z pomocy. Nie musi to generować dużych kosztów, jeżeli nie będziemy odkładali sprzątania na później. Prace wykonywane regularnie, pozwolą zoptymalizować wydatki. Pomoc pani sprzątającej jest rozsądnym rozwiązaniem, przynoszącym wiele korzyści. Matka może zająć się spokojnie dzieckiem i nie martwić się o jego bezpieczeństwo w czasie sprzątania.
Gdy w domu jest małe dziecko, utrzymanie mieszkania w czystości jest jednym z najważniejszych obowiązków rodziców. Zaniedbanie go może stać się przyczyną choroby maluszka. Dlatego warto skorzystać z pomocy domowej, gdyż dzięki temu, uda nam się zachować czystość w domu na stałe.
Dodaj komentarz