Jak dbać o siebie podczas karmienia piersią?

0
313

Karmienie piersią bardzo korzystnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie dziecka, jednak matka nie może zapominać o swoim bezpieczeństwie i komforcie. Prawdą jest powiedzenie, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego niezwykle ważne jest, by kobieta zadbała o siebie w czasie karmienia.

Co jest istotne podczas karmienia?

Karmienie dziecka zwykle trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jest to długi okres, co powoduje, że powinno odbywać się ono we właściwej pozycji. W innym wypadku będzie skutkowało bólem kręgosłupa. Plecy kobiety muszą być wyprostowane, a nie zgarbione. Aby zmniejszyć napięcie na linii barków i odciążyć ręce matki, warto wykorzystać poduszkę do karmienia. Jest ona podparciem dla dziecka i utrzymuje je na optymalnej wysokości. Kobieta, siedząc, powinna mieć nogi stabilnie oparte o podłoże. Kolejną ważną rzeczą jest biustonosz. Musi on być odpowiednio dopasowany, w dobrym rozmiarze. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ piersi są obciążane i potrzebują odpoczynku. Istnieją staniki przeznaczone dla matek karmiących, możesz je znaleźć na stronie lansinoh.pl. W staniku należy nosić nakładki, które wchłaniają mleko. Mogą to być zwykłe waciki. Dzięki nim bielizna się nie brudzi, a dodatkowo są miękkie, więc przynoszą ulgę. Ważne jest jednak, by często je zmieniać, ponieważ gdy są wilgotne, to mnożą się na nich bakterie, które spowalniają gojenie się ran na brodawkach.

W jaki sposób poradzić sobie z bolesnością piersi?

Niestety, nieprawidłowa technika karmienia, zaburzenia mechanizmu ssania u dziecka lub zastój pokarmu mogą wpłynąć na powstawanie ranek na brodawkach. Dziecko nie robi tego specjalnie, ale jest zbyt małe, by zadbać o wszystkie ważne kwestie, dlatego powinna zrobić to matka. W celu złagodzenia bólu oraz podrażnień dobrym rozwiązaniem okaże się posmarowanie piersi własnym mlekiem i pozostawienie go do wyschnięcia na skórze. Zbawienne jest również przemywanie piersi solą fizjologiczną, naparem z szałwii bądź po prostu przegotowaną wodą. Piersi należy myć delikatnymi ruchami. Dostęp powietrza przyśpiesza gojenie się ran, więc jeżeli tylko możesz – chodź lub leż z odkrytymi piersiami. Nie rób tego w miejscach publicznych, ale w domu się nie krępuj. To dla Twojego dobra. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie lansinoh.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here