Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka?

0
213

Niegdyś przedszkola służyły raczej jako „przechowalnie” maluchów, a nie miejsca, w którym mogą one twórczo spędzić czas. Ich zadaniem było przede wszystkim zapewnienie opieki i nakarmienie dziecka, podczas gdy jego rodzice przebywali w pracy. Dziś jest inaczej. Dobre przedszkole spełnia ważną rolę w życiu dziecka. Rozwija je, wychowuje, kształtuje. Dlatego też warto wybrać jak najlepszą placówkę. Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

  1. Przedszkole prywatne czy publiczne?
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole prywatne?

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Rodzice mogą wybierać spośród przedszkoli prywatnych i publicznych, przy czym należy zaznaczyć, że do tych drugich jest znacznie trudniej zapisać dziecko (przynajmniej w dużych miastach), niż do placówek prywatnych. Należy jednak mieć na uwadze, że przedszkola publiczne tylko z pozoru są bezpłatne. Zazwyczaj wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe oraz posiłki są płatne dodatkowe, tak więc koniec końców rodzic i tak musi ponieść określony wydatek.

Decydując się jednak na wybór przedszkola, nie powinniśmy kierować się wyłącznie kwestią finansową. Warto bowiem podkreślić, że przedszkola prywatne najczęściej zapewniają znacznie lepszą ofertę edukacyjną dla malucha, niż placówki publiczne. Jako że panuje wśród nich spora konkurencja, muszą się one szczególnie starać, aby rodzice chcieli wybrać właśnie tę konkretną placówkę. Dlatego też oferują zazwyczaj bardzo ciekawą ofertę zajęć. Poza opieką, wprowadzaniem obowiązkowej podstawy programowej oraz wyżywienia, zapewniają zwykle dodatkowe lekcje, takie jak balet, karate, basen, kółka artystyczne, zajęcia teatralne, wyjazdy do muzeum, kina czy teatru, na pikniki albo wycieczki. Często odbywają się też zajęcia z logopedą oraz nauki języka obcego. Plusem prywatnych przedszkoli jest zwykle spora ilość estetycznych, ciekawych i przede wszystkim „mądrych” zabawek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole prywatne?

W przypadku wyboru placówki prywatnej, najlepiej jest wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Poza wymienionym wyżej pakietem zajęć dodatkowych, dobrze jest też koniecznie zwrócić uwagę na obowiązujące metody nauczania w przedszkolu. Zaletą tego typu przedszkoli jest to, że bardzo chętnie wprowadzają one różnego rodzaju nowinki z zakresu edukacji przedszkolnej i często stosują nowoczesne metody, poparte najnowszymi badaniami pedagogów i psychologów dziecięcych. Warto więc sprawdzić na stronie internetowej https://figlarz.eu/program/program-i-metody-nauczania/ albo dopytać o to, jakie metody stosowane są w placówce. Ponadto istotne jest też, aby przedszkole realizowało swą działalność na podstawie programowej MENiS.

Poza tym bardzo ważne jest oczywiście podejście do dzieci. Na „próbnych” zajęciach warto więc obserwować relacje w grupie – czy dzieci czują się w placówce swobodnie, nie boją się zadawać pytań i zwracać do wychowawców w różnych sprawach, czy też w jaki sposób są traktowane przez nauczycielki.

Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę podczas decydowania o wyborze przedszkola? Przede wszystkim na wyposażenie i aranżację sal. Ważne, aby były one bogato wyposażone w mądre, edukacyjne zabawki. Warto też dopytać o liczbę dzieci w grupie oraz o posiłki. Zwykle niewielkie przedszkola nie dysponują własną kuchnią, a posiłki są dowożone, jednakże nie jest to regułą.

Wybór przedszkola dla pociechy nie jest łatwy. Ale jako że każdy rodzic chce dla swego dziecka jak najlepiej, warto poświęcić trochę czasu i dokładnie przeanalizować ofertę polecanych placówek, aby mieć pewność, że posyłamy malucha do tej najbardziej odpowiedniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here