Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka?

1
333
Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka?

Moment pójścia do szkoły to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego dziecka. Jednak pierwszy dzień w szkole to praktycznie zawsze stresująca sytuacja – zarówno dla małego ucznia, jak i jego rodziców. Z tego też powodu prawie każdy tata i każda mama stara się odwrócić uwagę swojej pociechy od niepokojących myśli i skierować ją np. na zakup szkolnej wyprawki. Wybór nowego piórnika, zeszytów, kredek i innych niezbędnych każdemu małemu uczniowi przyborów, pochłonie bez reszty każde dziecko. Jednak od zawsze, najważniejszym składnikiem szkolnej wyprawki jest plecak. Jego wybór od zawsze przysparza rodzicom wiele problemów. Jak pogodzić wyobrażenia swojego dziecka i wybrać dla niego zarówno „modny”, jak i „zdrowy” plecak?

1. Po pierwsze: zdrowie przede wszystkim!

Chyba każdy rodzic choć raz znalazł się w sytuacji, w której praktycznie nie sposób jest pogodzić własne oczekiwania i pragnienia swojego dziecka. Wybór plecaka często stanowi właśnie taki scenariusz. Przykładowo: nasze dziecko zakochało się w tornistrze z serii „Kraina Lodu”, ale nie widzi, że jest on dla niego dwa razy za duży i zbyt ciężki. Innym razem dziecko nie może oderwać wzroku od plecaczka z wizerunkiem postaci z bajek Disney’a. Nie dostrzega jednak, że nie wejdzie do niego połowa podręczników i zeszytów. Możliwe, że brzmi to dość brutalnie, ale czy naszemu dziecku się to podoba bądź nie, plecak, który będzie ono nosiło w szkole każdego dnia, powinien przede wszystkim być odpowiednich rozmiarów: jego górna krawędź nie powinna sięgać powyżej szyi, a dolna poniżej pleców. Co więcej, każdy plecak czy tornister powinien być odpowiednio wyprofilowany. W trosce o zdrowie kręgosłupa naszych dzieci, dziś praktycznie każdy plecak posiada właśnie odpowiednio dopasowany do kręgosłupa „tył”. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem są też szelki zapinane przez dziecko w pasie, które pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar tornistra. Nie wspominając już o tym, że ciężar plecaka, jakie dziecko nosi na plecach nie powinien przekraczać 10% masy jego ciała. Dlatego też nie warto decydować się w sklepie na zbyt ciężkie tornistry.

2. Po drugie: praktycyzm.

Poza podręcznikami, zeszytami i piórnikiem, każde dziecko nosi w plecaku szereg innych rzeczy, takich jak: pojemnik na drugie śniadanie, bidon, strój na WF itp. W związku z tym, niezwykle istotną rzeczą, jaką powinien posiadać plecak, jest szereg praktycznych kieszonek i przegródek odpowiedniej wielkości. Pozwalają one na utrzymanie porządku w plecaku, jak i pomagają dziecku przypomnieć sobie, co powinno jeszcze w dane miejsce w tornistrze spakować.

3. Po trzecie: bezpieczeństwo.

Jeśli wybierzemy już plecak dostosowany do potrzeb naszego dziecka, warto zwrócić również uwagę czy posiada on jakieś elementy odblaskowe. Jeśli nie, warto je dodatkowo zakupić i przymocować do tornistra. Wspaniale jest, gdy uda nam się znaleźć plecak, który spełni nasze warunki i spodoba się naszemu dziecku, ale jeśli dodatkowo ochroni je na drodze, stanie się plecakiem idealnym.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here