Jak zadbać o zdrowe kości u dzieci?

0
216

Możesz mieć wpływ na rozwój układu kostnego u swojego maluszka. Sprawdź, jak zadbać o mocne i zdrowe kości u dzieci.

  1. Siła witaminy D

Witamina D dla niemowląt i dzieci jest niezwykle istotna, ponieważ wspiera rozwój kości i zębów. Ma też wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz układu odpornościowego. Dlatego musisz zadbać o to, aby utrzymać ją na właściwym poziomie.

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieni UV. W przypadku osób dorosłych wystarczy wystawić ręce i twarz na słońce na 15 minut, aby organizm wytworzył jej odpowiednią ilość. Niestety w przypadku niemowląt nie jest to takie proste. Mniejsza powierzchnia skóry dziecka uniemożliwia właściwą syntezę witaminy D. Jak uzupełnić jej poziom? Stosując odpowiednią dietę i suplementację. Stopniowe rozszerzanie diety niemowlęcia o produkty zawierające witaminę D pomoże dostarczyć pewną jej ilość. Niestety może być ona niewystarczająca, dlatego warto wesprzeć się suplementami diety. Witamina D dla niemowląt w kropelkach będzie dobrym rozwiązaniem. Można ją podawać nawet noworodkom.

  1. Wapń na mocne kości

Rozwój zdrowych i mocnych kości wspiera nie tylko witamina D, ale również wapń. Ten cenny pierwiastek jest równie istotny, co witamina D dla niemowląt. U dzieci długo utrzymujący się niski poziom wapnia może prowadzić do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy. Dlatego tak ważne jest, aby znalazł się w codziennej diecie dziecka. Jego najlepszym źródłem jest nabiał – głównie mleko, jogurty, a także ser żółty. W mniejszych, ale nadal wysokich ilościach znajduje się on w brokułach, szpinaku, natce pietruszki, orzechach czy szczawiu. Jest z nich jednak gorzej przyswajany.

  1. Wizyta u fizjoterapeuty

Aby mieć pewność, że niemowlę rozwija się prawidłowo, warto odwiedzić fizjoterapeutę, który oceni rozwój psychomotoryczny maluszka. Wskaże, jak pomóc dziecku wykonywać właściwe ruchy i nauczyć prawidłowych wzorców motorycznych, które mogą w przyszłości mieć wpływ np. na koncentrację. Na konsultacji u fizjoterapeuty rodzice mogą się też dowiedzieć, jak prawidłowo podnosić i odkładać dziecko, w jaki sposób je ubierać, nosić na rękach, w chuście, czy nosidełku i jak przekazywać innej osobie, a także jak wkładać do fotelika. To elementy pielęgnacji, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn
  3. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C399291%2Cekspert-ponad-90-proc-polakow-ma-niedobory-witaminy-d.html
  4. https://dziecisawazne.pl/wczesna-wizyta-u-fizjoterapeuty/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here