Kaszel u dziecka w nocy – jakie są przyczyny?

1
622
Kaszel u dziecka w nocy - jakie są przyczyny

Jesień za oknem napawa strachem wielu rodziców. W powietrzu wisi perspektywa przyszłych chorób jakie mogą dotknąć całą rodzinę. Oczywiście wspieranie odporności trwa cały rok i warto dbać o zdrową dietę i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Może jednak okazać się, że mimo naszych starań i my nie unikniemy syropków i przymusowego siedzenia w domu.

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów przy chorobie jest kaszel. Kiedy pojawia się w dzień i możemy zareagować, nie jest to powód do dużych zmartwień. Co jednak gdy kaszel u dziecka pojawia się w nocy? Jakie są jego przyczyny, jak sobie radzić?

Nie panikuj, to tylko suche powietrze

Przyczyna może być bardzo prosta i łatwa do wyeliminowania. Kaszel w nocy może być spowodowany suchym powietrzem, które jest zmorą w blokach. Od kiedy zaczyna się sezon grzewczy, a nasze kaloryfery pracują na najwyższej mocy, gwałtownie spada poziom nawilżenia powietrza. Kiedy nasze dziecko jest dodatkowo podatne na alergie, możemy usłyszeć nocne pokasływanie. Kaszel w nocy pomoże wyeliminować nawilżacz powietrza. Ważne jest również dbanie o wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia i ustawianie odpowiedniej temperatury do spania.

Nadprodukcja wydzieliny

Kaszel u dziecka w nocy może być spowodowany infekcją i spływaniem wydzieliny. Jeśli dziecko traci apetyt, ma gorączkę i katar to zapewne i w nocy będzie budzić je kaszel. Drogi oddechowe w celu oczyszczenia prowokują ruchy, które objawiają się kaszlem. Leczenie naturalnymi metodami, farmaceutykami oraz odpoczynek dziecka w domu, powinien przynieść poprawę i sprawić, że nocny kaszel ustąpi. Ważne jest ściąganie wydzieliny z nosa, za pomocą specjalnych urządzeń lub w przypadku starszych dzieci czyszczenie noska. Wtedy wydzielina z nosa zmniejszy się i nie będzie powodować kaszlu.

Ukryte zapalenie płuc

Kaszel w nocy u dziecka może mieć też poważniejsze przyczyny i dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. Jeśli dziecko przeszło infekcję i nie została ona doleczona, powikłaniem może być zapalenie oskrzeli lub płuc. Objawia się ono uporczywym kaszlem występującym w nocy lub po wysiłku fizycznym. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem pediatrą, który osłuchowo zbada dziecko i oceni jego stan. Możliwe, że zaleci wykonanie prześwietlenia płuc, jeśli za pomocą słuchawek nie będzie w stanie zdiagnozować problemu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here