Kiedy i jak zapisać dziecko do prywatnego przedszkola?

1
241

Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, kiedy jest najlepszy moment, aby zapisać swoje dziecko do przedszkola. Niestety nie ma tutaj jednej ustalonej z góry reguły, ponieważ niektóre 2,5-letnie maluchy już nadają się do tego, aby rozwijać się pod okiem przedszkolanek, a niektóre dopiero w wieku 4 lat.

Kiedy posłać dziecko do przedszkola prywatnego?

Wiele osób uważa, że wiek to najważniejsze kryterium, pod względem którego należy decydować o tym, czy można już dziecko posłać do przedszkola. Jak się jednak okazuje, wiek wcale nie jest najważniejszym czynnikiem.

Czy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola?

Zanim zdecydujemy się zapisać dziecko do przedszkola, należy dokładnie zastanowić się nad jego dojrzałością przedszkolną. Składa się ona z:

  • umiejętności sygnalizowania swoich potrzeb,
  • rozumieniu i słuchaniu dorosłych oraz wyrażania własnych uczuć,
  • odpowiednie zachowanie w grupie rówieśników, jak i dorosłych (chodzi tutaj głównie o zabawę, czekanie na swoją kolej, rozumienie, że nie może bić innych dzieci czy zabierać im zabawek),
  • świadomość przestrzeganie ważnych zasad bezpieczeństwa, higieny osobistej, spożywania posiłków, ubierania się i rozbierania, załatwiania potrzeb fizjologicznych, sprzątanie po zabawie,
  • ciekawość do otaczającego świata, otwartość na prace plastyczne oraz muzyczne.

Jeśli nasz maluch nie jest w stanie jeszcze samodzielnie przebywać kilka godzin w przedszkolu, to zdecydowanie dla niego lepiej będzie, jak jeszcze przez jakiś czas będzie pod opieką mamy. Warto w tym czasie zadbać o jego odpowiedni rozwój, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, a także kontakt z rówieśnikami w podobnym wieku.

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Publiczne czy niepubliczne przedszkole to kolejny dylemat rodziców. Zdecydowanie lepiej jednak jest zapisać dziecko do prywatnego przedszkola we Wrocławiu, ponieważ w takim miejscu jest znacznie bogatsza oferta dodatkowych zajęć.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego przedszkola?

Przedszkola prywatne mogą być zarządzane przez osoby fizyczne, filmy, fundacje, a nawet stowarzyszenia. Nie ma tam z góry ustalonej konkretnej liczby godzin, która przeznaczona jest na edukację przedszkolaka.

Najlepiej dobrany wybór pod oczekiwania rodzica

Większość niepublicznych przedszkoli we Wrocławiu dodatkowo jest ukierunkowanych, dzięki czemu można malucha zapisać do placówki sportowej, językowej albo artystycznej. Ponadto takie placówki otwarte są znacznie dłużej niż publiczne, a niektóre nawet działają przez cały okres wakacyjny.

Jeśli chodzi o przedszkola publiczne, to najczęściej w takich miejscach na edukację dziecka przeznacza się tylko 5 godzin dziennie, aby zrealizować podstawowy program nauczania. W takich miejscach nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ opłacane jest tylko wyżywienie lub dodatkowe zajęcia.

1 KOMENTARZ

  1. Podoba mi się akapit o tym czy dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola. Myślę, że warto się nad tym zastanowić i fajnie, że podajesz takie pomocne pytania 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here