Lektura przez słuchawki

1
306
Lektura przez słuchawki

Nikogo nie dziwią młodsze i starsze osoby ze słuchawkami na uszach, które przemierzają pieszo miasta czy też podróżują komunikacją miejską lub pociągiem w rytmie ulubionej muzyki. Z drugiej strony nośniki MP3 oraz telefony to również doskonałe narzędzie do nauki czy też „czytania” książek. To atrakcyjna propozycja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu na tradycyjną lekturę a także dla tych, którzy wersje tworzone przez lektorów po prostu lubią i jest dla nich niesamowitą przyjemnością. Wersje audiobookowe książek są coraz częściej wypuszczane przez wydawnictwa obok tych papierowych, a krąg osób zainteresowanych takimi nowinkami technologicznymi z roku na rok jest coraz większy. Szczególnie młodzież upodobała sobie ten sposób na czytanie lektur szkolnych. Warto pamiętać o tym, że w ten sposób możemy wykorzystać niemalże każdą chwilę – na spacerze, w podróży czy podczas treningu lub sprzątania – na mniej lub bardziej obowiązkowe pochłanianie książek.

Książka w każdych warunkach

Książki w wersji czytanej pojawiły się na rynku w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Z założenia miały przybliżać literaturę osobom na przykład z dysfunkcjami wzroku i dla wielu z nich były jedyną szansą na sięgnięcie po wymarzoną książkę. Postęp technologiczny oraz zmiana przyzwyczajeń i ogromne przyspieszenie tempa życia sprawiły natomiast, że audiobooki stały się jednym z najważniejszych trendów w księgarstwie. Najczęściej w formie czytanej pojawiają się bestsellery, które akurat znalazły się w sprzedaży lub też osiągnęły wysoką pozycję w rankingach, ale wydawcy chętnie sięgają również po klasykę, upatrując w tym szansy na atrakcyjny zarobek. Nie da się przecież zaprzeczyć temu, że najczęściej po tego typu lektury sięga młodzież, bo po prostu musi z powodu szkolnego obowiązku. Jeśli będzie on przyjemny, szansa na to, że zaczną słuchać innych książek jest również większa.

Pobudzamy wyobraźnię

Dobrze przygotowany audiobook dla dzieci lub dorosłych to fantastyczna „gimnastyka dla mózgu”. Słuchanie opowieści sprawia, że uruchamiamy wyobraźnię, kreujemy świat przedstawiony i bohaterów. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż oglądanie filmów, w których mamy przedstawioną gotową wizję świata. Sam audiobook w atrakcyjny sposób przekazuje treść książki w przyjemnej formie. W księgarniach oraz w sieci znajdziemy wersje przygotowywane przez lektora lub też aktorów. Jedna i druga forma ma swoich zwolenników i przeciwników, ale praktyka pokazuje, że wiele zależy od rodzaju czytanej książki. Jeśli mamy do czynienia z poradnikami, literaturą historyczną czy też biznesową to zdecydowanie lepiej słucha się wersji lektorskich, natomiast beletrystyka jest atrakcyjniejsza, gdy czytają ją aktorzy.

1 KOMENTARZ

  1. Jest to dobre w pewnych warunkach, np. podczas stania w korku, podróży pociągiem. Jednak mimo wszystko wolę papierowe książki 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here