Nauka czytania przez zabawę
Nauka czytania to niełatwe zadanie, które potrafi przysparzać naszym pociechom wiele trudności. Nie tylko trzeba zapamiętać tyle różnych literek, które czasami różnią się jednym brzuszkiem, lecz także nauczyć się je ładnie wymawiać. Podpowiadamy, jak urozmaicić naukę czytania, by była przyjemna i zabawna dla dziecka, oraz przyglądamy się ofercie wydawców książeczek edukacyjnych.
Przygodę z czytaniem najlepiej zacząć poprzez zabawę. Dzięki temu pokażemy dziecku, że czytanie to świetna rozrywka, oraz zachęcimy je do dalszych wysiłków. Wspólne odkrywanie świata i przeżywanie zabawnych przygód poprzez lekturę książeczek dla dzieci to wspaniały sposób nie tylko na naukę czytania, lecz także rozbudzenie w dziecku ciekawości. W naszym artykule znajdziesz kilka pomysłów na gry i zabawy, które pomogą Twojemu dziecku w opanowywaniu trudnej sztuki czytania. Ponadto przyjrzymy się książeczkom do nauki czytania z serii Carotina i sprawdzimy, co takiego ciekawego oferują wydawcy.
Nauka alfabetu
Zanim zaczniemy ćwiczyć z pociechą czytanie krótszych i dłuższych tekstów, należy bardzo dobrze poznać alfabet. Bez niego ani rusz! Zapamiętywanie liter i tych wszystkich brzuszków, ogonków i kreseczek może wydawać się strasznie nudne, lecz z odrobiną wyobraźni będzie to zabawa na długie godziny. Świetnie sprawdzą się najróżniejsze wierszyk i rymowanki oraz gry polegające na dopasowywaniu literki z obrazkiem przedmiotu lub zwierzątka, którego nazwa zaczyna się na wylosowaną literę. Naszą uwagę zwróciły dwie książeczki z serii Carotina – „Moje pierwsze ABC” i „Alfabet ABC”. Pierwsza z nich ma formę quizu, a dziecko zaznacza poprawne odpowiedzi interaktywną marchewką. Druga zaś to zbiór wesołych opowiadań i wierszyków okraszonych pięknymi ilustracjami.
Warto sięgnąć również po gry memory, które polegają na odnajdywaniu par takich samych obrazków. Możemy kupić je za niewielką kwotę lub zrobić je samemu razem z pociechą. Wystarczy nam do tego papier i kolorowe pisaki – barwne literki zachęcą dziecko do zabawy. Dobrym pomysłem są również klocki z napisanymi na nimi literami. Najpierw zaczynamy od pokazywania literki i wymawiania jej powoli i wyraźnie. Gdy nasza pociecha oswoi się z literkami, możemy przejść do układania prostych słów, np. imię dziecka, wyrazy typu „mama”, „tata” etc.
Czytajmy razem
Najlepszym sposobem na naukę czytania będzie wspólne czytanie z pociechą. Bajki, wierszyki, rymowanki i zabawne historie nie tylko dostarczą dziecku frajdy, lecz także wiele nauczą. Przygodę z czytaniem zaczynamy od prostych i krótkich tekstów, które są urozmaicone kolorowymi ilustracjami. Ilustracje zaciekawią dziecko książeczką, a także pomogą mu śledzić akcję i lepiej zrozumieć tekst.
Maluchom stawiającym pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu z pewnością spodobają się książeczki o zwierzętach, np. „Co jedzą zwierzęta”, „Mamy i ich dzieci” z serii Carotina. Później możemy sięgać po książeczki, w których jest coraz więcej tekstu, a mniej obrazków. Pamiętajmy, by stopniowo zwiększać poziom trudności czytanych tekstów tak, aby był on dostosowany do umiejętności dziecka. Zbyt skomplikowane książeczki tylko sfrustrują naszą pociechę i zniechęcą ją do dalszej nauki czytania. Dlatego nie pośpieszajmy dziecka, tylko podsuwajmy mu różne książeczki i obserwujmy, jak sobie radzi z czytanką. Każde dziecko uczy się w swoim tempie – niektóre opanowują umiejętność czytania szybko, a inne potrzebują trochę więcej czasu. Najważniejsze jest to, by nauka czytania nie była dla naszej pociechy stresującym przeżyciem, lecz dobrą zabawą i okazją, by rozwinąć w dziecku miłość do książek.
Autorka: Dominika Dubielecka
Dodaj komentarz