Ozdoby na tort na chrzest – jakie wybrać?

0
189

Chrzest dziecka to niezwykle ważne wydarzenie w życiu rodziców, które zwykle budzi wiele emocji. Organizowane z tej okazji przyjęcie dla rodziny i bliskich powinno podkreślić doniosłość tej uroczystości dlatego warto zaplanować je w najmniejszym detalu. Zwieńczeniem tej okoliczności będzie tort na chrzciny, który zwykle stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Gdy już wybierzemy smak oraz wielkość tortu, pozostaje już tylko jego dekoracja. Jakie ozdoby na tort na chrzest wybrać, aby idealnie pasowały do okazji?

Kształt i wykończenie tortu na chrzest

Wśród aktualnych trendów cukierniczych możemy znaleźć wiele różnorodnych kształtów tortów, od klasycznych okrągłych, przez prostokątne aż po nietypowe kształty, np. w formie Pisma Świętego czy kołyski. Ponadto możemy również zdecydować się na tort piętrowy, co z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku dużej liczby gości. Kształt tortu będzie determinował rodzaj ozdób, jakie do niego dobierzemy, zatem decyzja o dekoracji wypieku powinna zostać podjęta po tym, jak już będziemy wiedzieć, jaka będzie jego ostateczna forma.

Wybierając dekoracje na tort na chrzest koniecznie weźmy pod uwagę rodzaj wykończenia ciasta. Inne ozdoby będą odpowiednie dla delikatnej pianki, a inne dla twardej polewy czekoladowej czy lukru. Odpowiednio dobrane do wykończenia ozdoby na tort na chrzest nie obciążą go i będą współgrały z całością pod względem wielkości, kolorystyki oraz materiału, z którego są wykonane.

Dekoracje na tort chrzestny – przegląd popularnych ozdób

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych dekoracji na tort, warto zapoznać się z różnymi możliwościami i pomysłami. Obecnie cukiernicy potrafią wyczarować prawdziwe cuda używając do tego ogólnodostępnych produktów spożywczych. Możemy również kupić dedykowane tej okoliczności dekoracje, którymi ozdobimy samodzielnie wykonany tort.

Podstawowy podział dekoracji na tort chrzestny wyróżnia dwie ich grupy:

  • Ozdoby jadalne
  • Ozdoby niejadalne

W pierwszej grupie znajdziemy wszelkiego rodzaju dekoracje, które są dla nas nieszkodliwe, w związku z czym możemy je zwyczajnie zjeść. Do nich zaliczymy między innymi te wykonane z:

  1. Masy cukrowej,
  2. Marcepanu,
  3. Bitej śmietany,
  4. Galaretki,
  5. Owoców,
  6. Karmelu,
  7. Czekolady,
  8. Produktów sypkich, np. cukier puder, cynamon.

W drugiej grupie grupie znajdą się natomiast wszystkie pozostałe, które stanowią dekorację wymagającą usunięcia z tortu przed jedzeniem, a więc wykonane z papieru, plastiku, drewna, materiału tekstylnego czy niejadalnych roślin. W przypadku wyboru właśnie tych dekoracji na tort, dobrze jest uprzedzić gości, że są one niejadalne.

Wybierz idealną ozdobę na tort na chrzest

Wiemy już całkiem sporo na temat dekoracji na tort. Pora przyjrzeć się konkretnym propozycjom i zdecydować, które z nich będą idealnie współgrały z naszym chrzestnym wypiekiem.

Dekoracje cukrowe

Świetnie prezentują się na płaskiej powierzchni tortu o dość twardym podłożu. Z uwagi na wagę nie są zalecane do zdobienia ciasta z miękką pianką na wierzchu.

Marcepan

Ten wyjątkowo plastyczny i zarazem bardzo smaczny materiał to doskonała alternatywa dla ozdób z cukru. Można z niego łatwo i precyzyjnie wykonać lub nawet wyrzeźbić bardzo małe elementy. Będą dobrze prezentowały się na płaskiej, twardszej powierzchni tortu lub na jego rancie.

Bita śmietana

Będzie idealnym wykończeniem klasycznego tortu. Warto wiedzieć, że bitą śmietanę możemy zabarwić barwnikiem spożywczym, dzięki któremu uzyskamy jeszcze ciekawszy efekt.

Galaretki

Różnokolorowe dekoracje z galaretki to raczej dodatek niż główna ozdoba tortu. Świetnie prezentować się może wypiek zalany w całości galaretką, która stworzy na jego powierzchni przezroczystą, gładką skorupę.

Owoce

To zawsze idealny i smaczny wybór na tortową dekorację. Możemy z nich wycinać ciekawe figury lub, w przypadku drobnych owoców, udekorować nimi powierzchnię tortu.

Karmel

Ten rodzaj ozdób będzie wymagał od nas nieco pracy. Samo przygotowanie karmelu to jedno, ale wykonanie z nich precyzyjnych wzorów czy cieniutkich nici może okazać się nie lada wyzwaniem.

Czekolada

Jeden z najpopularniejszych surowców do wykonania ozdób na tort sprawdzi się doskonale niemal na każdym rodzaju tortu. W przypadku miękkiej i delikatnej powierzchni wypieku możemy pozostać jedynie przy czekoladowej figurce wbitej w ciasto, jeśli mamy do zagospodarowania płaską i bardziej stabilną powierzchnię, możemy wykonać z czekolady wzory lub stworzyć z niej napis.

Produkty sypkie

Służą one jako raczej jako wykończenie tortu, a nie ozdoba sama w sobie. Możemy obsypać nimi kształt, który następnie usuniemy z powierzchni, dzięki czemu pozostanie na torcie jedynie jego obrys.

Opłatek na tort

To absolutny hit, jeśli chodzi o jadalną dekorację tortu na chrzest. Personalizowany opłatek o średnicy 20cm lub w formie prostokąta o wymiarach 21x30cm, na którym umieszczony będzie wzór (na przykład wózek) oraz imię chrzczonego dziecka, będzie doskonałym wyborem dla okrągłego lub prostokątnego tortu. Jego aplikacja na wypiek jest bardzo prosta. Wystarczy nałożyć na powierzchnię ciasta bitą śmietanę bądź krem, a następnie delikatnie docisnąć. Oryginalnym pomysłem będzie również zamówienie opłatka ze zdjęciem dziecka, który sprawi, że tort nabierze wyjątkowego charakteru i na długo zapadnie w pamięci gości.

Jeśli chodzi o niejadalne dekoracje na tort, to powodzeniem cieszą się różnego rodzaju figurki wykonane z plastiku i drewna, a także wstążki, którymi opleciony jest wypiek.

Jeśli szukamy oryginalnej ozdoby na tort na chrzest, topper będzie doskonałym wyborem! Ta wielokrotnego użytku ozdoba sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju tortu, bez względu na jego kształt czy wielkość. Czym właściwie jest topper? To nic innego jak ozdoba zamocowana na dwóch patyczkach, które wbija się w tort nie uszkadzając jego powierzchni. Topper będzie ładnie prezentował się jako główna ozdoba tortu.

Wybór ozdób na tort jest niesłychanie szeroki. Większość z nich możemy wykonać samodzielnie, jak na przykład te wykonane z produktów jadalnych. Jeśli jednak nie mamy czasu lub umiejętności wykonania tego rodzaju ozdób, personalizowany opłatek bądź topper będzie niezwykle efektywną i dopasowaną do okazji dekoracją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here