TOP 5 zabawek edukacyjnych dla dzieci

TOP 5 zabawek edukacyjnych dla dzieci

Każdy z nas wie, jak ważny jest rozwój dzieci i z tego też powodu najczęściej inwestujemy w zabawki edukacyjne. Ich podstawowym zadaniem jest pomoc w nauce maluchów już w pierwszych latach ich życia. Które zabawki będą do tego najlepsze? Czym się kierować przy ich wyborze? Oto lista 5 zabawek edukacyjnych idealnych dla każdego dziecka.

Czym kierować się przy wyborze zabawki edukacyjnej dla dziecka?

Zabawki najczęściej kojarzą się nam z niezobowiązującą i niewymagającą rozrywką, jednak trzeba pamiętać, że atrakcyjność wizualna nie jest tutaj najważniejsza. Szczególnie te przeznaczone dla młodszych dzieci, powinny mieć przede wszystkim walory edukacyjne i rozwijać takie cechy jak motoryka, wyobraźnia czy zdolności poznawcze. Często nie jest to tani zakup, ale zabawki edukacyjne wspierające rozwój dziecka znajdziesz na sprzedajemy.pl, gdzie dostępne są zarówno nowe, jak i używane. Należy też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo – zabawki muszą posiadać odpowiednie atesty, które to potwierdzą, a także być dostosowane do wieku dziecka.

1. Zabawki interaktywne dla dzieci

Zabawki interaktywne wspierają dzieci w rozwoju na różne sposoby – wyzwalają kreatywność, rozwijają zmysły jak słuch, wzrok czy dotyk, a także wspomagają w nauce logicznego myślenia. Zabawki te bezpośrednio wchodzą w interakcję z dzieckiem pobudzając je do działania. Przy ich wyborze najlepiej kierować się oznaczeniami wiekowymi, certyfikatem CE, a także tym, jakie mają natężenie dźwięku, światła i czy są bezpieczne. Które zabawki interaktywne są najpopularniejsze? Można do nich zaliczyć sortery, jak również zabawki z różnego rodzaju przyciskami i guzikami, po naciśnięciu których wydobywa się dźwięk – melodia lub słowa. Mogą uczyć kolorów, kształtów, słów, liczb, często mają też różne poziomy zabawy.

2. Gry edukacyjne dla dzieci

Gry to jedna z podstawowych form zarówno zabawy, jak i nauki i można po nie sięgać już od najmłodszych lat. Mogą to być proste gry planszowe, o walorach edukacyjnych oraz gry magnetyczne, które są świetną pomocą dydaktyczną i pozwalają na dopasowywanie kształtów i kolorów. Pomogą one także rozwijać wyobraźnię przez tworzenie nowych wzorów. Dla nieco starszych dzieci świetnym wyborem mogą być także łamigłówki, które pobudzą je do logicznego myślenia.

3. Zabawki zręcznościowe dla dzieci

Podstawową rolą zabawek zręcznościowych jest przede wszystkim rozwój motoryczny dziecka. Jest to dosyć duża grupa zabawek, w której można znaleźć także przedmioty z innych kategorii, jak sortery czy klocki. Można tu wymienić również zabawki typu przebijanki, gdzie dziecko z pomocą niewielkiego młoteczka musi dopasować klocki do określonych otworów o tym samym kształcie i wielkości. Świetnym rozwiązaniem mogą być także przeszywanki, czyli np. drewniana podstawa z otworami, w które dziecko musi włożyć sznurek. To nie tylko pogłębienie zdolności manualnych, ale i nauka cierpliwości i precyzji.

4. Klocki edukacyjne dla dzieci

Klocki to już klasyka i każdy z nas zdaje sobie sprawę z ich edukacyjnych walorów. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór klocków, które można dostosować odpowiednio do wieku dziecka. Oprócz znanym wszystkim plastikowych klocków Lego czy Cobi, młodsze dzieci mogą sięgnąć po klocki drewniane, czy specjalne klocki z dużymi elementami dla młodszych dzieci, a także klocki magnetyczne i typowo edukacyjne (z cyframi i literami). Rozwijają nie tylko zdolności manualne, ale i kreatywność.

5. Puzzle jako zabawki edukacyjne

Kolejnym typem zabawek o walorach edukacyjnych są rzecz jasna puzzle. Bawią, uczą, rozwijają zdolności poznawcze oraz logiczne myślenie. W przypadku małych dzieci można zdecydować się na puzzle drewniane lub piankowe posiadające niewielką ilość elementów z kolorowymi i przyciągającymi wzrok obrazkami. Dla nieco starszych dzieci można wybrać bardziej skomplikowane zestawy. Najważniejsze zalety puzzli to nauka cierpliwości i koordynacji ręka-oko. Dzieci mogą bawić się same, ale jest to też dobre rozwiązanie na wspólne rodzinne wieczory.

Dodaj komentarz