USG w ciąży – co to jest test PAPP-A?

0
318

Test papp-a to zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nieinwazyjne badanie przesiewowe.

Wyniki tego badania pozwalają na wykrycie wielu wad genetycznych u rozwijającego się płodu. Przyszła mama nie musi obawiać się tego badania, jest ono całkowicie bezpiecznie.

Czym jest test PAPP-A?

Test pappa jest badaniem bezinwazyjnym wykonywanym w czasie ciąży co oznacza, że nie zagraża życiu i zdrowiu zarówno dziecka jak i matki. W trakcie badania ocenie poddaje się obecność kości nosowej, przezierność karkową oraz wiele innych parametrów dziecka. Badanie jest możliwe do wykonania między 11, a 14 tygodniem ciąży. Lekarz poddaje ocenie badanie USG oraz wyniki badań z krwi matki.

Test papp-a wykrywa nieprawidłowości takie jak:

  • Trisomia 13 – zespół Patau – uznawana przez specjalistów za najdotkliwszą wadę genetyczną dziecka, choroba upośledza funkcjonowanie różnych organów np. nerek, serca, oczu itp.;
  • Trisomia 18 – zespół Edwardsa – wada ta prowadzi często do poronienia;
  • Trisomia 21 – zespół Downa – najczęściej występująca wada rozwojowa.

Czy test PAPP-A jest badaniem bezpłatnym?

I tak, i nie, wszystko bowiem zależy od indywidualnego przypadku. Jeżeli ciężarna po badaniu lekarskim zostanie skierowana na wykonanie testu PAPP-A, to wówczas koszty w pełni pokrywa NFZ. Refundacja NFZ przysługuje ze wskazań takich jak: wiek matki powyżej 35 lat, urodzenie w przeszłości dziecka z chorobą genetyczną, występowanie chorób genetycznych w rodzinie. Jednak jest to cały proces, przez który musi przejść ciężarna aby zostać zakwalifikowana do takiego badania. Należy pamiętać o tym, że na test papp-a można udać się bez skierowania do prywatnej kliniki. Badanie to nie jest drogie, a cena badania krwi z reguły nie przekracza sumy 300 zł. Jedną z placówek oferujących wykonanie badania USG z testem pappa jest Centrum Medyczne Babka Medica.

Test można wykonać od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:30,
w weekend: sobota w godz. 8:00-14:00, niedziela w godz. 9:00-13.00.
Nie trzeba być na czczo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here