Witaminy na apetyt

0
299
Witaminy na apetyt

Witaminy na apetyt

Dzieci, zwłaszcza te w wieku 1-4 lat, dopiero kształtują swoje preferencje żywieniowe. Dlatego mogą często grymasić i odmawiać jedzenia. Jednak czasami spadek apetytu wynika z innych czynników, w tym niedoboru witamin. Dopiero ich uzupełnienie pomaga dziecku odzyskać chęć na smakołyki. Przeczytaj, które witaminy mają szczególny wpływ na utrzymanie apetytu.

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

Są dzieci, które wkrótce po zjedzeniu posiłku mają ochotę na przekąskę, chętnie próbują nowych potraw i poznają nowe smaki. Inne mają naturę niejadków, a ich rodzice żartują, że syci je już sam widok posiłku. Spore znaczenie w kształtowaniu upodobań żywieniowych mają więc wrodzone predyspozycje.

Powodem słabego apetytu dziecka może być także picie dużej ilości mleka lub soków między posiłkami, które wypełniają jego żołądek, przez co traci ochotę na pokarmy stałe. Dla niektórych dzieci problemem jest natomiast zmuszanie ich do jedzenia większych porcji, przez co na samą myśl o kolejnym posiłku ich apetyt spada. Czasami, podobnie jak u dorosłych, brak ochoty nawet na ulubione smakołyki jest spowodowany stresem albo smutkiem. Gdy dziecko je w samotności albo przy rodzinnym stole panuje konfliktowa atmosfera, posiłek zwyczajnie nie sprawia mu frajdy (1).

Możliwym powodem obniżonego apetytu u dziecka może być także niedobór witamin. W kontekście apetytu u dzieci szczególnie często wymienia się:

– Witaminę B1 – tiaminę

Podobnie jak inne witaminy z grupy B, wspiera pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, bierze udział w reakcjach metabolicznych i wspomaga proces wzrostu organizmu. Maluch, którego dieta jest uboga w tiaminę, może borykać się ze zmęczeniem, brakiem energii i spadkiem zainteresowania jedzeniem (2).

Źródłami witaminy B1 są głównie mięso, przetwory mięsne, produkty zbożowe oraz warzywa.

– Witaminę B12 – kobalaminę

Pełni w organizmie wiele ważnych funkcji: bierze udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów w energię oraz uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek (jej niedobór grozi anemią). Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a osoby cierpiące na jej deficyt mogą borykać się z obniżeniem nastroju. U małych dzieci niepokojącymi sygnałami, które mogą świadczyć o niedoborze kobalaminy, są spadek apetytu i regurgitacje, czyli cofanie się pokarmu z żołądka do jamy ustnej. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of Inherited Metabolic Disease”, wykazały, że u dzieci ze stwierdzonym wcześniej niedoborem witaminy B12 po zastosowaniu suplementacji odnotowano wzrost apetytu (3).

Źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, ryby, nabiał i jajka.

Jak zapewnić niejadkowi komplet ważnych dla zdrowia witamin?

Jedzenie jest dla malca źródłem energii i składników odżywczych, których potrzebuje, aby zdrowo rosnąć, uczyć się i szaleć z rówieśnikami na placu zabaw. Jednak zamiast zmuszać go do jedzenia, zastanów się, jak sprytnie pobudzić jego apetyt, aby sam domagał się posiłków. Jednym ze sposobów jest suplementacja witamin, dostosowana do wieku i potrzeb dziecka – dzięki temu można uzupełnić niedobory i zapobiec im w przyszłości. Preparaty VisolVit Junior mają starannie skomponowany skład, zawierający zestaw witamin dla dzieci od 3. roku życia. Co ważne, są produktami bez konserwantów i zawierają barwniki pochodzenia naturalnego.

Oprócz tego postaraj się zachęcić swoją pociechę do jedzenia. Urozmaicaj i dekoruj posiłki, sięgaj po ulubione składniki dziecka, zadbaj o miłą atmosferę przy stole. Choć to ważne, aby dziecko piło między posiłkami, kontroluj, czy porcje mleka lub soków nie są zbyt duże. Dziecko nie powinno także pić bezpośrednio przed posiłkami. Jednocześnie postaraj się dać malcowi dobry przykład i sięgaj po wartościowe produkty, bo to najlepszy sposób na nauczenie go zdrowych nawyków żywieniowych.

  1. Dix M. Supplements, Medications, and Lifestyle Changes to Help Stimulate Appetite. https://www.healthline.com/health/appetite-stimulant Data dostępu: 17.12.2018.
  2. Przygoda B. Witamina B1 (tiamina). https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62911,witamina-b1-tiamina Data dostępu: 17.12.2018.
  3. Allen S. Are There Vitamins That Can Give a Toddler a Good Appetite? https://www.livestrong.com/article/494005-vitamins-that-can-give-a-toddler-a-good-appetite/ Data dostępu: 17.12.2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here