Wyprawka dla noworodka

1
832
Wyprawka dla noworodka

Zanim nasze długo wyczekiwane dziecko przyjdzie na świat trzeba się na niego przygotować. Warto jest się za to zabrać odpowiednio wcześnie, by później uniknąć przykrych niespodzianek a z drugiej strony nie dajmy się zwariować. Nie wszystkie gadżety reklamowane w tv są niezbędne.

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Pierwsze w co trzeba się zaopatrzyć to ubranka. Najlepiej wybierać te bawełniane, ponieważ w nich skóra dziecka będzie mogła swobodnie oddychać. Doradzam ostrożne zakupy ubranek w najmniejszym rozmiarze z tego względu, że małe dzieci bardzo szybko rosną. Lepiej wypytać znajomych. Może komuś zostały takie małe ubranka po dziecku. Ważne jest by ubranka, czy to nowe czy używane, zanim je założymy dziecku wyprać w specjalnym proszku.

Ubranka, które musimy mieć na początek to :

  • kaftaniki z długim rękawem, najlepiej z wiązaniem lub zapięciem z boku,
  • body, zapinane od dołu,
  • pajacyki,
  • śpioszki,
  • skarpetki,
  • ciepła bluza lub sweterek zapinany z przodu,
  • czapeczki bez wiązań,
  • jeżeli dziecko urodzi się w chłodnym miesiącu, to potrzebna będzie ciepła czapka i kombinezon.

Ważną częścią wyprawki są również kosmetyki i artykuły higieniczne dla dziecka. Jego skóra jest bowiem bardzo delikatna i potrzebuje specjalnego traktowania. Zwrócić trzeba uwagę na oznakowanie kosmetyków by były one specjalne dla noworodka. Potrzebny będzie na pewno płyn do kąpieli, sól fizjologiczna do przemywania oczu oraz czyszczenia nosa, krem pod pieluszkę. Poza tym zaopatrzyć się trzeba
w nożyczki do obcinania paznokci, pieluchy tetrowe oraz jednorazowe, chusteczki nawilżane oraz termometr.

Dziecko musi mieć swoje miejsce w domu. Na początku będzie to zapewne sypialnia rodziców. W niej powinno stać łóżeczko, kołyska lub kosz Mojżesza. Dziecko w pierwszych miesiącach życia nie potrzebuje poduszki. Całkowicie mu wystarczy kołderka i prześcieradło. Dobrze jest mieć kilka kompletów pościeli, najlepiej bawełnianej.

W ramach wyprawki dla noworodka mieści się również zakup wózka oraz fotelika. Jeden i drugi zakup wiąże się z dość dużymi kosztami więc warto pomyśleć o nim wcześniej. Dodatkowo zanim przystąpimy do zakupu warto jest sprawdzić dostępne modele i zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy tzn. czy wózek musi być składany, czy ma być lekki. To wszystko później będzie miało wpływ na komfort użytkowania. Dostępne foteliki warto sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Ważne by fotelik był wygodny w użytkowaniu i bezpieczny dla naszego dziecka.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here