Zabawa klockami – jakie zdolności rozwija u dziecka?
Nie powinno ich zabraknąć w pokoju żadnego dziecka, ale kochają je również dorośli. Drewniane, plastikowe czy piankowe – klocki od pokoleń są jedną z najpopularniejszych zabawek. Nic w tym dziwnego, w końcu angażują na długie godziny i ciężko przecenić ich wszechstronny wpływ na rozwój. W sklepach dostępne są zestawy o zróżnicowanym poziomie trudności, więc coś dla siebie znajdą dzieci w każdym wieku, a nawet dorośli. Klocki mają nieskończoną liczbę zastosowań w zabawie i każdy może wymyślać swoje własne. Na czym tak właściwie polega ich magia i czego uczą dzieci?
Nauka kolorów i kształtów
Pierwsze klocki można podarować już 6-miesięcznemu dziecku. Klocki dla niemowlaka powinny być duże, miękkie, łatwe do złapania i oczywiście bezpieczne. Zabawy zaczną się od ugniatania, rzucania, wkładania do buzi oraz burzenia stworzonych przez rodziców budowli. Chociaż w okolicach roku najwyższa wieża będzie składać się prawdopodobnie z dwóch elementów, już w tym wieku zabawa będzie kształtować koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję oraz prawidłowy chwyt. Klocki to również wspaniała pomoc dydaktyczna podczas nauki kolorów, kształtów czy relacji przestrzennych.
Kreatywność i wyobraźnia
Nawet prostą wieżę można postawić na wiele sposobów. Klocki rozwijają wyobraźnię, gdyż każdą budowlę trzeba wcześniej zaplanować, a stworzenie czegoś z prostych elementów mocno angażuje. Świadoma zabawa konstruktorska zaczyna się w wieku około 3 lat. W tym czasie budowle stają się bardziej skomplikowane i zaczynają otrzymywać własne nazwy. Klocki nie służą jednak tylko do budowania. Nieodłącznym elementem konstrukcji jest wymyślanie historii, która zazwyczaj staje się wstępem do innych zabaw, np. w odgrywanie ról społecznych lub naśladowanie zachowań dorosłych.
Konsekwencja i cierpliwość
Zabawa klockami wymaga konsekwentnego planowania kolejnych kroków oraz koncentracji. Dziecko uczy się, że wszystkie działania przynoszą określone skutki, a źle zaprojektowane budowle muszą niestety runąć. W ten sposób maluch dowiaduje się, że nie trzeba się zrażać niepowodzeniami – nie zawsze wszystko się udaje, ale warto zacząć od początku i zweryfikować wcześniejsze założenia. Nawet zwykłe odtwarzanie budowli na podstawie załączonej do klocków instrukcji wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Poza zdolnościami manualnymi, wymaga dużej koncentracji oraz precyzji.
Przygotowanie do szkoły…
Dzieci, które bawią się klockami, lepiej radzą sobie w szkole z przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka i fizyka. W trakcie zabawy maluch poznaje prawa rządzące światem oraz rozwija myślenie przestrzenne. Klocki to doskonała pomoc w nauce kolorów, kształtów, dodawania i ułamków. W sklepach dostępne są nawet specjalne zestawy tematyczne stworzone z myślą o matematyce, angielskich słówkach czy nauce liter.
…i dorosłego życia
W dorosłym życiu wykonujemy wiele z pozoru prostych czynności, do których potrzebne są umiejętności rozwijane już od czasu niemowlęcego. Ułożenie walizek w bagażniku, włożenie naczyń do zmywarki czy zaplanowanie układu mebli – zabawa klockami przygotowuje nas do wielu wyzwań dnia codziennego. Klocki uczą również czytać schematy z załączonych instrukcji, rozwiązywać problemy oraz logicznie myśleć, gdyż dziecko musi dokonać wielu wyborów, aby osiągnąć założony cel. Zabawa klockami wpływa również na rozwój umiejętności interpersonalnych. W przedszkolu wspólne konstrukcje staną się wstępem do nowych znajomości oraz nauki dzielenia się i współpracy.
Zabawka idealna
Klocki to zabawka edukacyjna idealna w swojej prostocie. Chętnie sięgają po nie dzieci na całym świecie, a nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę. Drewniane, magnetyczne, piankowe, plastikowe czy LEGO – wszystkie pomogą rozwijać umiejętności, które przydają się w szkole i dorosłym życiu. Przy wyborze odpowiedniego zestawu należy oczywiście brać pod uwagę wiek i możliwości dziecka. Na szczęście oferta sklepów jest na tyle duża, że łatwo znajdziesz klocki, które spodobają się nie tylko maluchowi, ale również Ciebie zaangażują we wspólną zabawę.
Duży wybór klocków dla młodszych i starszych dzieci znajdziesz na stronie sklep-tolek.pl
Źródło zdjęć: sklep-tolek.pl, pexels.com, shutterstock.com
Dodaj komentarz