Poziom luteiny a ciąża – co warto wiedzieć?
Hormon nazywany też progesteronem ma duży wpływ na ciało kobiety przed ciążą, w jej trakcie oraz na rozwój płodu. Na szczęście zbadanie jego poziomu, a także uzupełnianie braków nie jest skomplikowane.
Co ma wpływ na poziom luteiny?
Progesteron produkowany jest przez środkowy układ nerwowy, korę nadnerczy, łożysko oraz przez ciałko żółte, które znajduje się w jajniku. Zawartość luteiny we krwi związana jest z cyklem miesiączkowym u kobiety. Poziom zazwyczaj zwiększa się przed jajeczkowaniem, co sprzyja zajściu w ciążę. W dalszym okresie wysoka zawartość progesteronu również powinna być wysoka, by kolejne etapy ciąży przebiegało prawidłowo. Poziom luteiny spada, jeśli nie doszło do zapłodnienia.
Po co kobiecie luteina?
Obszar jej działania dotyczy przede wszystkim procesów fizjologicznych. Należą do nich jajeczkowanie, wzrost i przemianę błony śluzowej w macicy, które są konieczne w poszczególnych fazach cyklu i ciąży. Po zapłodnieniu progesteron konieczny jest, by organizm matki mógł znosić samoistne skurcze macicy, przygotowywał się do laktacji, zatrzymał dojrzewanie kolejnych pęcherzyków Graff’a oraz zainicjował poród. Luteina odpowiada także za produkowanie hormonów płodu oraz hamowanie reakcji immunologicznej matki na antygeny płodu.
Niedobór luteiny
Przed ciążą występuje wiele objawów, które sygnalizują, że poziom tego hormonu we krwi kobiety jest nieodpowiedni. Są to przede wszystkim zaburzenia w miesiączkowaniu. Oprócz nieregularności występuje także krwawienie przedmiesiączkowe. Kobiety z niską zawartością progesteronu skarżą się również na bardzo bolesne miesiączkowanie, a także symptomy typowe dla PMS, takie jak wahania nastroju czy podatność na stres, które utrzymują się w przez cały cykl. Mają też problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, przesuszoną cerą, skłonnością do tycia, a także z zaburzeniami sennymi, tłumaczy specjalistka z https://www.allecco.pl. Niedobór progesteronu dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, mogą oznaczać trudności albo w postaci problemów z dojściem do zapłodnienia. W trakcie trwania ciąży ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest zwiększone.
Jak wygląda leczenie?
Pierwszym krokiem jest wykonanie badań krwi na poziom progesteronu. Aby otrzymać prawidłowy wynik konieczne jest udanie się do laboratorium między 7. a 8. dniem po wystąpieniu owulacji. Najlepiej umówić się na wizytę u ginekologa, aby pomógł określić odpowiedni termin poprzez zrobienie badania USG. Jeśli wynik będzie wskazywał na niedobór, lekarz ginekolog rozpocznie terapię hormonalną.
Dodaj komentarz